Rekuperácia - zdravé a komfortné vetranie Vášho domova

Vetranie Jablotron FUTURA

Rekuperácia je energeticky úsporný a komfortný systém riadenej kontinuálnej výmeny vzduchu medzi interiérom domu so zatvorenými oknami a vonkajšim prostredím. Zároveň podľa výbavy umožňuje udržovať konštantnú teplotu a vlhkosť prostredia počas horúcich letných mesiacov aj zimy. 

Princíp fungovania rekuperácie je nasledovný:

Z obytného priestoru sa odsáva pomocou ventilátora v rekuperačnom jednotke vzduch, ktorý je vydýchaný a znečistený (vysoká hodnota CO2, vlhkosť, zápach). Do obytného priestoru zároveň privádzame sučasne čerstvý vzduch z vonkajšieho prostredia. Tento vzduch má v zime nízku teplotu. Vnútorný odpadový a vonkajší čerstvý vzduch prúdia za pomoci ventilátorov cez rekuperačný výmenník tepla (rekuperátor), v ktorom ohriaty odpadový vzduch odovzdá energiu (teplo) čerstvému prívodnému vzduchu. Tomuto sa hovorí "rekuperácia tepla pri vetraní". Privádzaný aj odpadový vzduch sa popri rekuperácii zároveň filtruje, aby sme neznečisťovali vnútorné obytné prostredie prachom z vonkajšieho prostredia a zároveň zbavili vzduch alergénov.

Princíp rekuperácie FUTURA

Spätné získavanie tepla, čiže rekuperácia v podstate znamená, že teplo, ktoré by sme inak vypustili oknom pri vetraní je nenávratne preč. Takto dokážeme ohriať čerstvý privádzaný vzduch dokonca až s 90 % účinnosťou, čim šetríme nemalé náklady na bývanie. V súčasnosti sa stavajú domy, ktoré sú veľmi utesnené a teda jediný spôsob ako dostať čerstvý vzduch do domy je vetranie oknami alebo vetraním rekuperáciou.

Rekuperácia plnohodnotne nahrádza vetranie oknami. Naviac filtruje rôzne peľové alargény, ktoré sa často objavujú v dome počas meciacov kvitnutia rôznych stromov, kríkov a tráv - rekuperácia je teda veľmi vhodná pre alergikov.. Množstvo prietoku vzduchu pri vetraní rekuperáciou je realizované automaticky na základe úrovne hladiny CO2 (produkuje sa pri dýchaní). udržanie nízkej hladiny CO2 je takisto veľmi dôležité pre udržanie fyzickej a psychickej výkoonosti človeka, odborných článkov na túto tému je viac než dosť. Veď dobre poznáme slovné spojenie "vydýchaný vzduch".  

Ďalším veľkým prínosom rekuperácie je to, že v nových utesnených domoch sa často vplyvom vysokej teploty a vlhkosti pri nedostatočnom vetraní objavujú rôzne plesne a huby. Rekuperácia tento problém úplne odstraňuje.

Kontinuálnym vetraním rekuperáciou sa odstraňujú aj rôozne pachy, ktoré môžu byť prítomné na WC, šatníkoch predsieňach ale aj pri varení. Všetci takisto asi poznáme slovné spojenie "zatuchnutý vzduch". 

Z vyššie uvedeného vyplýva, že vetranie rekuperáciou je celoročná záležitosť, nielen v zimných mesiacoch, rekuperácia nevytvára prievan ako pri vetraní oknami, rekuperáciou je možné realizovať aj chladenie, čím plnohodnotne nahrácza klimatizáciu a je voči zdraviu človeka oveľa šetrnejšia (na rozdiel od klimatizácie udržuje kontinuálnu teplotu počas celého dňa v celom dome bez nepríjemných miest, kde prúdi klimaizovaný vzduch z inventora o teplote 10-12°C).

Rekuperácou je možné udržovať aj prirodzenú vlhkosť vzduchu v dome hlavne v letných mesiacoch, v čase keď sú tropické noci a je vysoká vlhkosť vzduchu sa mnohí ľudia nevyspia, rekuperácia dokáže odviesť prebytočnú vlhkosť vzduchu vo forme kondenzátu do odpadu.

 Hlavní partneri:

HikVision

Jablotron

Napíšte nám správu

Kontrolný kód

i
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie